Bolen dravý

Standard

Co jsem se o bolenovi dověděl

Nejsem nijak odtodoxní dravčař, a když už na dravce vyrazím je to spíš na podzim s vláčkou na štiku. Když jsem ale viděl boleny jak řádí mezi drobnými rybkami u břehu, neodolal jsem a nastražil na ně. Bolen praktikuje neopakovatelný způsob lovu, kdy plácá hlavou nebo zadní ploutví o vodu, aby malé rybky v okolí špláchance ochromil a snadněji je mohl ulovit. Zajímavá věc na bolenovi také je, že jde vlastně o dravou, avšak kaprovitou rybu. O bolenovi se také říká, že se dokáže naučit nástrahy a na stejou již podruhé nezabere – to nevím, neověřil jsem si 🙂 To jsou asi báchorky 🙂

Kde bolena hledat

Tatík vylovil úspěšně bolena z přehrady Rozkoš, já jsem ho ulovil na Labi. Domnívám se tedy, že bolena lze hledat kdekoliv, kde má dostatek potravy v podobě malých rybek, které loví. Proudná či stojatá voda myslím nerozhoduje. Nevím jak je to ve vyšších oblastech, řekněme v pstruhovém pásmu. Spíš bych ale bolena usadil do nižších poloh – alespoń se z vlastní zkušenosti domnívám 🙂

Mě zabral bolen poblíž břehu z teplejší vody na mělčině, kde předtím plácal hlavou do vody, aby lovil malé rybky.

Nástraha, co zachutnala

Já na Labi u Hradce, kde jsem na bolena narazil, úspěšně nastražil malou živou plotičku na delším pletenkovém návazci zatíženého olovem a použil větší háček. Někomu se tento způsob lovu může příčit. Uznávám a nevyvracím. V tom případě bych při stejném způsobu lovu použil nejspíš rybičku mrtvou nebo kousky rybího masa.

Záběr vypadal naprosto zřetelně – jízda. Po chvilkovém cukání se číhátko rozjelo rychle do vody. Protože jsem použil větší háček, nijak jsem ani nesekal.

Řekl bych, že možná častějším způsobem lovu bolena bude asi přívlač – já jsem ovšem zatím bolena přívlačí neulovil.

Charakteristické znaky

  • Světlé podlouhlé tělo pokryté malými šupinkami
  • Charakteristická velká rovná ústa s větší dolní čelistí, což ho odlišuje například o jelce tlouště
  • Oranžové až načervenalé břišní ploutve
  • Tmavě šedé či černé ocasní a hřbetní

Jak a kdy jsem lína ulovil

Technika

  • Položená (bobkařina :))
    Kaprový prut s předšpičkovým čihátkem pro identifikaci záběru. Nastražená živá plotička na navazci z kaprařské návazcové šňůrky a větší háček. Návazec zatížen ke dnu cca 80g zátěží.

Období

Srpen 2016