Jelec jesen

Standard

Co jsem se o jesenovi dověděl

Dlouho jsem jesena neuměl pořádně identifikovat. I když jsem na něj u nás na Labi určitě narazil už dřív, mylně jsem ho vždycky pokládal za plotici nebo tlouště. Teprve nedávno jsem si vlastně pečlivěji nastudoval jeho rozlišovací znaky a zjsitil jsem, že se vlastně nejedná o zas až tak vzácnou rybu a tady v okoli Hradce a Pardubic na ni lze narazit poměrně běžně.

Kde jeseny hledat

Jelec jesen je krásná, typicky říční ryba. Můžete ho potkat v divočejších proudech někde pod splavy, ale i v táhlých pomalých spíše středních a dolních tocích řek. Zajímavé je, že narozídl od podoustve se mi jesena nikdy nepodařilo natrefit v hejnu. Když jsem jesena ulovil, byl to vždycky jeden kousek a pak zase delší dobu braly z téhož místa jiné ryby.

Nástraha, co zachutnala

Jesena jsem ulovil na mé běžné říční nástrahy, tedy několik masných červíků na háčku, vyštípnutý kousek rohlíku, zrnko kukuřice nebo menší žížalu.

Charakteristické znaky

  • Jelec jesen má podlouhlé ale často i vyšší světlé stříbřité tělo pokryté malými šupinkami. Narozdíl od jelce tlouště má šupiny opravdu drobné.
  • Jedná se o rybu obecně menšího vzrůstu. Rekordní úlovky v našich vodách zřídka přesahují 50 cm délky.
  • Podobně jako jelec tloušť má ale zbarvené oražové až červené spodní ploutve
  • Středně postavená malá ústa, rovně pravidelně proříznutá. Toto je asi nejcharakterističtější znak, který jesena odlišuje od jelce touště, který má ústa velká, se znatelnými pysky.
  • Narozdíl od plotice nemá jelec jesen oranžové oči. Oranžové oči jsou typickým znakem plotice obecné.

Jak a kdy jsem jesena ulovil

Technika

  • Feeder
    Průběžná montáž či paternoster, prut jakékoli tuhosti.

Období

Spíše v teplejších měsících roku.