Co jsem se o tloušťovi dověděl
V diskuzích, v rybářských videích, v knížkách, kdekoli se mluví o říčním rybaření, najdete zmínku o tloušťích. Jakoby to byla jedna z nejběžnějších ryb našich řek. Já osobně, navzdory tomu, na tlouště nenarážím až tak často. Možná je to způsobem lovu, možná místy, kam chodím. Tloušťě se mi podařilo ulovit pouzě několikrát. Větší kousky i v pidi velikostech.
Kde tlouště hledat
Jelec tloušť je říční ryba. Na pískovnách nebo v rybníku ho nehledejte. Osobně jsem tlouště ulovil jak v proudnějších úsecích, tak i tam, kde řeka jen líně plyne. Kromě nejhornějších toků řek, bych tlouště čekal úplně všude.
Nástraha, co zachutnala
Jelec tloušť je všežravá ryba. Podařilo se mi ulovit tlouště na chuchvalec červů, na mrtvou rybku i na ovocné boilies obalené ve fluo dipu. Specialitou tlouště je jeho záliba v třešních, o které koluje v rybářské latině řada historek. Vyzkoušel jsem na vlastní pruty a mohu potvrdit. Na celou třešeň mi jiná ryba nezabrala než právě tloušť. Podobné účinnosti se dá údajně docílit na podzim s malými švestkami, blumkami nebo mirabelkami. To jsem tedy osobně nevyzkoušel.
Charakteristické znaky
- Jelec tloušť má podlouhlé torpédovité tělo pokryté šupinami s jasným černým lemováním. To je rozdíl např. od jelce jesena, který má šupinky malé, spíše stříbřité.
- Zbarvení ryby je odvislé od prostředí, kde žije, ale lze říct, že tloušť má hřbet oproti jesenovi spíše tmavšího zbarvení, do zelena až hnědozelena
- Podobně jako jelec jesen má ale zbarvené oražové až červené spodní ploutve
- Charakteristickým znakem tlouště jsou velká, středně postavená ústa, která dokáže neuvěřitelně otevřít.
- Narozdíl od podoustve či ostroretky nemá tloušť výrazný nos
Jak a kdy jsem tlouště ulovil
Technika
- Feeder
Průběžná montáž či paternoster, prut jakékoli tuhosti.
Období
Kdykoli během roku, na třešně začátkem léta.