Sumeček americký

Standard

Co jsem se o sumečkovi dověděl

Sumeček americký, alias američan nebo trumen je v našich podmínkách menších rozměrů dorůastající ryba, která se u mnoha rybářských kolegů těší velké neoblibě. Asi z důvodu své žravosti. Pokud na ně natrefíte, máte je permanentně na háčku, i když stražíte třeba na „hodnotnější“ rybu. Opět i když se proslýchá, že sumeček americký je všudypřítomný „parazit“ našich vod, nepotkal jsem ho zas až tak často.

Kde sumečka hledat

Na sumečky americké jsem narazil náhodou v malém bahnitém rybníčku, kdy jsem se k nim „prochytal“ přes drobnější bílou rybu. Je to asi jejich revír. Jedná se původně o teplomilnou rybu takže teplá bahnitá voda jim zřejmě vyhovuje.

Nástraha, co zachutnala

Sumečci mi brali na živou nástrahu. Malou žížalku nebo chuchvalec červů. Zajímavé bylo, že záběr byl i na lehkém pickeru, kterým jsem byl vybaven velmi těžko znatelný. Špička se prakticky ani nehnula a to, že je sumeček zavěšen na háčku, jsem zjistil až při vytahování montáže z vody. O to více paradoxní to bylo, když jsem zjistil jak hluboko sumeček nástrahu vhltnul.

Charakteristické znaky

  • Slizké tělo nazelenalé až hnědo zelené barvy bez šupin
  • 8 vousků kolem úst
  • Špičaté, ostré ostny, které rámují přední břišní ploutve, pozor na ně při manipulaci s rybkou

Jak a kdy jsem sumečka ulovil

Technika

  • Feeder
    Lehký winklepicker, monofil síly 0,14 mm, průběžná montáž s fluorcarbonovým návazcem 0,14 mm

Období

Léto 2016 (horký den)