Okoun říční

Standard

Co jsem se o okounovi dověděl

Okoun říční je krásná, typicky zbarvená malá dravá rybka, která se živí ještě menšími rybami, a to i vlastního druhu, hmyzem nebo čímkoli menším živým na dně, ve sloupci či na hladině. Okoun je pro mě takovej pankáč našich vod. Je zvědavej a je prakticky všude, kde se něco děje. Když spadne do vody gumová nástraha nebo háček s červem, je tam hned okoun nebo celá parta, aby vysondovali, co to tam šplouchlo. A i kdyby se do nástrahy vůbec nechtěli zakousnout, prostě ji přijedou jen omrknout.

Kde okouny hledat

Navzdory všem knížkám a příručkám o rybaření, které říkají jak hojně je u nás okoun rozšířený, zas tak často na něj nenarážím. Pravda, při lovu feederem na něj zpravidla nestražím. Okouna jsem ulovil takřka výhradně pokud jsem si vyšel s vláčkou. I když vyjímečně mi okouni zabrali i na feeder na Orlici a Labi.

Okouny jsem ulovil nejčastěji mezi stulíky na slepých ramenech, ale dokážu si představit, že se stejně tak úspěšně dají najít na pískovnách, přehradách nebo v menších i větších řekách. Je potřeba na ně ale vyrazit samozřejmě se speciálním dravčím náčiním.

Nástraha, co zachutnala

Při vláčení to byla umělá silikonová „kopýtka“ (tedy imitace raněné rybky s chvějícím se ocáskem) s jigovou hlavičkou. Na barvě až zas tak nezáleželo. Chytil jsem pěkného okouna na bílé kopýtko s černým hřbetem, ale i na svítivě žluté, černě pruhované.

Na feeder mi okouni zabrali i na chcuhvalec červů a žížalu. Jsou prostě zvědaví 🙂

Charakteristické znaky

  • Typické pruhované zbarvení hřbetu – nazelenalá kůže a na ní tmavé pruhy
  • Výrazné oranžové až načervenalé prsní, břišní a ocasní ploutve
  • Menší zubatá ústa
  • Okouna si nelze splést. Snad jen s candátem (kvůli pruhovanosti) v určitém věku. Od candáta se však okoun liší nejen celkovou velikostí (okoun je výrazně menší), ale i postavením a barvou hřbetní ploutve a právě velikostí hlavy a úst.

Jak a kdy jsem okouna ulovil

Technika

  • Přívlač
    Přívlačový prut Daiwa Jigspin, 5g jig se silikonovým „kopýtkem“, barva bílá, růžová, svítivá žlutá, smáčci svítivě žlutí s červeným ocáskem
  • Feeder
    Průběžná montáž, nástraha: chuchvalec masných červů, žížala – spíš náhodný úlovek, okouni zabrali ze zvědavosti 🙂

Období

Podzim