Kapr obecný

Standard

Co jsem se o kaprovi dověděl

Kapr obecný je ikonickou rybou našich vod. Je to se sumcem asi jediný druh, který má dokonce svou samostatnou rybářskou disciplínu. Existují kaprařské knížky, weby, rybářské týmy, závody, prodejny, oblečení, vybavení, atd atd. Těžko něco takového najít pro jiný druh ryby. Kapr je prostě fenomén a provází každého rybáře od jeho začátků ať se už pak uhne jeho zájem kamkoliv. Kapr na háčku je prvním cílem každého začínajícího rybáře a věru chvályhodným, protože kapr je bojovník, a kdo kapra zapřáhne a úspěšně zdolá, může si odškrtnout první ostré rybářské zkušenosti.

Kde kapry hledat

Tím, kde a jaké kapry hledat se zabývá kaprařina jako speciální rybářský obor. Za sebe jako ne-kapraře, ale feederaře říkám, že  i na feeder se dá pěkný kapr ulovit a větší kousky bych hledal spíš ve stojatých vodách nebo líně se vlekoucích proudech. Vylovil jsem však více než půlmetrového kapra v divokém proudu pod jezem a jedno o trochu kratší kapřisko se mi podařilo zdolat i ze strouhy ne širší než metr a půl. Kapra tedy lze najít úplně všude od lipanového pásma dolů.

Kapři sbírají (nasávají) potravu ze dna, z bahna, z kamenů, z písku, ale v horkých dnech mlaskají i z hladiny cokoli dobrého tam spadne.

Nástraha, co zachutnala

Na kapra lze úspěšně vyzkoušet prakticky jakoukoli nástrahu. Je-li člověk vyznavačem retro-nástrah našich dědů, lze si umíchat velmi efektivní kaprové těsto, použít vařená kolínka, brambory, kroupy nebo kůrku chleba. Pokud preferujete raději hi-tech modernu, máte na výběr z asi milionu různých kapřích pelet, boilie, potápivých či plovoucích v milionu různých velikostech, barvách a vůních. Každý z kaprařů vám určitě vysvětlí proč právě ta  jeho kombinace příchutě, barvy, velikosti či vzlínavosti bodovala zrovna v daný den a proč ostatní níkoliv. Znovu opakuju, že kaprařina je prostě speciální věda.

S mými feedery se mi podařilo kapra ulovit na štípanej rohlík, chcuvalec masnejch červů, žížalu, boilies 12 mm potápivé v příchuti treska, micro-boilie vzlínavé ve velikosti 4 mm příchuti pomeranč spolu s polovinou halibut pelety (panáček), vařenou kukuřici, vařené kroupy a asi i něco dalšího…

Základem kapřího vnadění je pro mě vařená nebo naložená kukuřice, pokud nechci, aby se mi v lovném místě pletli cejni a další drobotina. Stejně dobře by asi posloužila vařená pšenice, kroupy nebo cokoli většího a nemletého. Pokud mi drobnější nebo bílá ryba nevadí, tak jakýkoli method mix spíše hrubší konzistence, spolu s kukuřicí a červíky uvnitř.

Volím-li lov na method feeder krmítko, tak něco lepivějšího. Mimochodem zvláště v chladnějších měsících mi method feeder přijde na kapry jako nejjefektivnější způsob lovu – kladivo na zimní kapry.

Viděl jsem a četl jsem o micro-peletkách jako alternativním a neotřelém způsobu vnadění na kapra, kdy je možné z peletek na method krmítko uplácat velmi efektivní návnadovou hroudu. Zkusil jsem několikrát a vždy to bylo fiasko. Buď se mi podařilo uplácat naprosto nerozpustitelnou hmotu, která se z method krmítka vůbec nerozpouštěla a neodpadávala anebo mi naopak peletková kejda vůbec na krmítku nedržela. Kapry jsem samozřejmě nenalákal. Mikro pelety jako návnadu zatím tedy neumím.

Vzhledem k apetitu a četnosti výskytu kapra si dokážu představit, že téměř všechny rybolovné techniky včetně muškaření mohou vést k ulovení kapra.

Charakteristické znaky

  • Vousky u úst (tím se liší od dalších kaprovitých ryb např. karase)
  • Silné tělo. Vysoké u jezerních nebo podlouhlé u říčních kousků.
  • Varianta šupinatá, lysá nebo kombinace.
  • Drobné zoubky na hřbetní ploutvi (pozor na zaháknutí při podebírání do poděráku,  hrozí zranění ryby)

Jak a kdy jsem kapra ulovil

Technika

  • Feeder.
    Lehký winklepicker, průběžná montáž, slaboučký fluorcarbonový návazec o síle  0,14 mm na menších vodách, method feeder krmítko pro chladnější vodu
    Heavy feeder pruty na táhlé proudy nebo jezera pro delší hody či větší sílu při zdolávání, monofilní silon alespoň 0,20 mm, průběžná montáž či paternoster,
    ávazec silnější fluorcarbon či kaprařskou návazcovou šňůrku
  • Položená
    Klasická montáž s koncovou zátěží, krmítkem a „policajtem mezi očkama“, háček č. 8, nástraha rohlíkové boilie, červi, žížala, kukuřice na podvěsu i na háčku
  • Plavaná
    Drobný 5g splávek, malý háček velikosti 16 – na slepém rameni mezi vodními rostlinami a na úzké strouze

Období

Po celý rok

Největší úlovek

86 cm | neváženo | červen 2016 | soukromý revír