Amur bílý

Standard

Co jsem se o amurovi dověděl

Amur bílý je kaprovitá ryba specifická svou býložravostí. Ne, že by amur pohrdl nástrahami typu žížala nebo červ, ale libuje si ve vodních rostlinách a funguje jako taková podvodní sekačka. I vnadící směsi pro amury jsou zpravidla založené na rostlinné bázi. Z jedné mnou zkoušené bylo krásně cítit sušené seno 🙂 Amura nelovím nijak často. Upřímně moc nevím, kde je hledat. Respektive kde hledat právě je a ne třeba kapry. Když už jsem na amury narazil, na sto procent jsem si ověřil jejich zálibu ve vegetariánství.

Kde amury hledat

Osobně jsem amurem bodoval prozatím pouze na zarostlé pískovně, ale obecně bych amura hledal všude tam, kde je dostatek vodní vegetace, kterou se může krmit. Pokud tedy na některém rybníku neustále uvazujete krmítkem při stahování o rostliny a vytahujete na háčcích stonky zeleně, je to amuří eden 🙂 Otázka je, jestli zrovna do této vody rybářská organizace amury vysadila (amur je samozřejmě druhem místně nepůvodním), to se člověk musí dovědět na schůzi. Dokážu si představit, že stejně dobře lze amura najít i ve větších řekách.

V malých strouhách bych amura asi nehledal vzhledem k jeho velikost v dospělosti. Přeci jen uživit tak dlouhé tělo vyžaduje trochu větší dávku stravy. Čím větší a zarostlejší voda tím pro amura lépe.

Máte-li zprávu, že rybářská organizace ve vašem okoli s amury aktivně hospodaří, řekl bych, že se s nimi bude v této lokalitě dát velmi slušně zabavit. Pro ty, kteří si tuhle krásnou rybu chtějí vzít domu k jídlu, byla totiž minimální bratelná míra amura (tedy alespoň ve východních čechách) zvýšena na 70 cm, což už dává šanci zapřáhnout i nějakého slušnějšího chlapíka.

Nástraha, co zachutnala

Vzhledem k býložravosti amura se nabízí, že jednoznačným hitem pro vnadění bude mix založený na rostlinné bázi nebo například takzvané amurové travní pelety (dají se sehnat v rybářských obchodech). Něco na tom bude. Při mé loňské návštěvě rybníčku, kde jsem na amury narazil se osvědčilo, že měl-li jsem namíchánu „travní“ vnadící  směs, amuři brali poměrně spolehlivě. Druhý den, na tom samém místě s kaprovým mixem jsem měl amuřích záběrů řádově méně. Nemyslím si ale, že amuří vegetarináská vnadící směs je tutovka. Prostě amuři musí být poblíž. Když v rybníce nejsou, ani sebesilnější travka v krmení nepomůže. Spíš si myslím, že travní vnadící směs dokáže hezky odradit ostatní ryby, které zrovna ten den na háčku nechcete.

Jako vlastně jedinou nástrahu, na kterou jsem amury bezpečně lovil (a to jednoho za druhým) byl kousek štípaného rohlíku. Jakýkoli pokus o rybí pelety, voňavé boilie, žížaly nebo chuchvalec červů končil bez záběru.

Charakteristické znaky

  • Dlouhé válcovité tělo pokryté většími šupinami
  • Široká rovná ústa
  • Špičatá hlava
  • Černá nebo tmavá šedá ocastní ploutev

Jak a kdy jsem amura ulovil

Technika

  • Feeder.
    Heavy feeder, monofil 0,20 mm, průběžná montáž z těžším krmítkem pro delší hody, návazec ze silnějšího fluorcarbonu 0,20 mm, rohlíková kulička zavěšená pod háčkem zajištěná dvěma masnými červy

Období

Září 2016

Největší úlovek

83 cm | 7,8 kg | květen 2017 | 451 034