Cejn velký

Standard

Co jsem se o cejnovi dověděl

Cejn je pro mě jednoznačně nejběžnější ryba, kterou lovívám. Vzhledem k tomu, kde se nejčastěji vyskytuju (Hradec Králové, Pardubice) a že zpravidla používám feederové pruty, cejn velký, společně s cejnkem malým a ploticí mi na háčku přistanou suveréně nejčastěji. Možná i díky těmto rybám, se mi zalíbil způsob lovu feederem. Cejni jsou při chuti vlastně pořád a tak tedy na feeder špičkách se pořád něco děje. To je pro mě osobně největší kouzlo této techniky a vlastně i těchto ryb.

Dodnes mi dělá poblém rozpoznat cejna velkého od cejnka malého. V mnoha případech se to podaří, jindy ne 🙂

Kde cejny hledat

Cejni velcí se vyskytují v proudných vodách i ve stojatých. Čisté, průzračné pískovny i zapáchající bahnitá slepá ramena, přehradní nádrže, malé rybníky, řeka s táhlým pomalým proudem i v čeřící se vodě pod jezy. Všude tam se dají najít.

Nástraha, co zachutnala

Zpravidla stačí několik masných červíků na háček. Ani moc nerozhoduje velikost háčku nebo barva červů. V porovnání s kolegy rybáři, kteří vyzdvihují naloženou kukuřici jako nástrahu číslo jedna, u mě na cejny bodují nejvíc červi. Pěkné cejny jsem ale ulovil například i na žížalu, štípanej rohlík, mikro-boilie nebo halibut peletu.

Cejni mají i své vnadící směsi, které se dají koupit v rybářských prodejnách. Závodně jsem cejny nelovil a tak nemohu porovnat tyto specifické versus například kaprové, ale za sebe říkám, že přemluvit cejny k záběřu takřka v jakékoli roční době (ve které jsem zatím chytal) nebyl problém s žádnou krmnou směsí. Základem je jemná konzistence, přidat kapku červů i do směsi, všechno napchat do krmítka a cejní úlovek je takřka jistej.

Charakteristické znaky

  • Placaté vysoké tělo
  • Všechny ploutve má tmavé – tmavé šedivé či černé (narozdíl od cejnka malého)
  • Oslizlé tělo (na síťce podběráku či na vlasci často zůstává vrstva slizu z cejního těla)
  • V době tření (duben, květen) má v přední části těla tzv. třecí vyrážku (drobné pupínky)

Jak a kdy jsem cejna ulovil

Technika

  • Feeder
    Jakýkoli prut, jakýkoli typ montáže s jakoukoli sílou návazce a velikostí háčku
  • Plavaná
    Drobný 5g splávek, malý háček velikosti 16 – na slepém rameni mezi vodními rostlinami
  • Položená
    Klasická montáž s koncovou zátěží, krmítkem a „policajtem mezi očkama“, háček č. 8, nástraha rohlíkové boilie

Období

Po celý rok, kdekoliv jsem se vyskytl (kromě soukromých kaprodromů 🙂